Střípky z historie města

Střípky z historie města - O hřbitově, který se nacházel kolem kostela sv. Jiří

Kolem farního kostela sv. Jiří se původně nacházel hřbitov.V roce 1807 byl opraven, stejně jako dřevěný kříž, který se nacházel přímo u věže kostela. Vchody na hřbitov u kostela byly původně jen dva. Nad hlavním vchodem, kde jsou nyní schody, se nacházel oblouk, na němž stála socha sv. Jiří. Vedlejší vchod sloužil pouze pro pohřební průvody. Oba vstupy byly uzavřeny vraty. Vchod od ulice Dráhy byl vytvořen za faráře Antonína Kalluse a zpočátku sloužil pro potřeby kostelníka. Později mohl být využíván všemi. V 19. století byla vrata odstraněna. Po roce 1815 se na hřbitově u kostela přestalo pochovávat, ne však nadlouho. Již v roce 1822 se zde uskutečnil pohřeb, aby se to však nestalo pravidlem, začal být brzy na to vybírán docela velký poplatek, 16 zlatých. Po zřízení nového hřbitova na Drahách v roce 1841 se na hřbitově u kostela zřejmě přestalo definitivně pohřbívat. Ještě v 80. letech 19. století se na hřbitově nacházelo hodně kamenných náhrobků a litinových křížů.
Náhrobní kameny, které byly okolo kostela, se postupně začaly používat k jiným účelům. Některé byly rozbity a sloužily jako štěrk, který se používal na chodník kolem kostela, jeden z nich byl umístěn v síňce věže a byl využíván jako stupeň. Ten byl 17. listopadu 1934 umístěn před vchodem do kostela sv. Jiří, aby tam byl připomínkou duchovních správců pochovaných na tomto místě. Před vstupem do kostela byli totiž pochováni např. P. Antonín Kallus, který zemřel v roce 1822, nebo P. Josef Švarc, který umřel v roce 1835. Není jistě bez zajímavosti, že tento pamětní kámen byl zhotoven z náhrobního kamene brušperského rodáka a faráře Pavla Petra Červenky.
Ve 40. – 50. letech 20. století na hřbitově u kostela zbyly už jen tři náhrobky. Ty byly zazděné v ohradní zdi mezi 13. a 14. zastavením křížové cesty. Když byla v roce 1969 provedena rozsáhlá úprava okolí kostela, byla z lomu v Kozlovicích dovezena dlažba, kterou byl vyložen chodník vedoucí kolem kostela. Náhrobní kámen však na svém místě zůstal.
O tom, jak povědomí obyvatel města o hřbitově kolem kostela postupně zanikalo, svědčí i to, že doslova překvapením bylo, když se 4. března 1915 začala kopat kanalizace u kostela. Tehdy byly totiž vykopány také lidské kosti a lebky se zdravými zuby a lidé přemýšleli, kde se tam vlastně vzaly.
 


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Juřák Petr Mgr.- Šance pro každého | Vydáno dne 15. 07. 2011 | 2431 přečtení | Počet komentářů: 65 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Volby 2022
(19. 09. 2022, 457x)
Anketa nesmí chybět :)
Půjdete volit ?

Ano (703 hl.)
 
Ne (636 hl.)
 
Nevím (1051 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2390

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.