Program

Program - bod 4. Dopravní značení a bezpečnost dopravy

Proč mám pocit, že Brušperk připomíná dopravní hřiště, ale opravdu špatně postavené ?

Update 10.10.2010 - podle vyjádření MÚ je na místních komunikacích umístěno cca 378 svislých značek (počet bez informativních tabulí), vodorovné dopravní značení není v evidenci  a značky na státní silnici (Krmelín - Fryčovice, Fryčovice - Stará Ves ) nejsou započítány.Dopravní značení ve městě mi opravdu nepřipadá jako smysluplně řešené, příliš mnoho značek rozmístěných tak, že mají výrazně matoucí funkce.

Podívejme se na konkrétní případ : křižovatka u restaurace Na letné směrek k fotbalovému stadionu a ke sv. Markovi - dokonalý příklad naprostého diletantismu, amatérismu a nesystematičnosti.

Pokud jedete od sv. Marka vidíte zhruba toto :

Problém jsem si dovolil zvýraznit červeným kolečkem.

Ano, pokud jedete zhora, nevíte, zda jste na hlavní nebo vedlejší, takže podle pravidla pravé ruky dáváte přednost vozidlům, která jedou od hřiště, pokud ale opravdu od hřiště jede auto, dává Vám přednost protože mu to prostě nařizuje značka, viz níže. Totéž, ale v obráceném gardu platí při cestě od mostu.

Nějak se nám vytratila hlavní silnice. Co tedy s tím ?

Jsem přesvědčen, že sami znáte podobných míst v Brušperku více. Položme si základní otázku, proč máme dopravní značky ?

Aby regulovaly dopravu. Výborně.

Proč máme v obytné zóně značky ? Abychom se cítili bezpečněji. Aha, a proč teda nejsou  v pořádku?

Na umístění a údržbu dopravního značení vydává město cca 30 000 ročně, to nejsou malé peníze a přesto značení vypadá tak jak vypadá.  Proč bychom měli mít značky na každém rohu a navíc špatně ? Vyhláška zná přednost zprava, tu, kterou naprosto automaticky používá většina řidičů a nemusí si  s tím lámat hlavu. V obytné zóně máme dovolenou maximální rychlost 30 km - viz značka níže. Při takové rychlosti je riziko kolize zanedbatelné.

V Mnichově jsou celé obytné části, kde o značku nezavadíte, automaticky se používá přednost zprava. Značky se používají  pouze na výjezdech na hlavní silnici, či jako značky doplňkové. Výsledek? Klidnější doprava v lokalitě a nižší počet nehod. Logicky, nepojedu v obytné zóně 70, protože pokud mi někdo vyjede z prava mám smůlu, neubrzdím = jsem viník, policie to řeší celkem jednoznačně. Pokud jsem v Brušperku, pojedu kolik to půjde, jsem přece "na hlavní". Pak se musí nákladně budovat retardéry a systém na systém. Navíc při používání značek vzniká tzv. provozní slepota, lidé, kteří jezdí denně po stejné trase většinou ani změnu značení nezaregistrují, proč taky, hlavní tu byla odjakživa.

Řešení - ve spolupráci s občany a po konzultaci s odborníkem na dopravu omezit počet dopravních značek na rozumné minimum.  Více uplatňovat "selský rozum" před direktivním řešením dopravy.


Jste spokojeni se situací v Našem městě?

Ne (Počet hlasů: 164)
(46.72 %)

Ano (Počet hlasů: 106)
(30.20 %)

nevím (Počet hlasů: 25)
(7.12 %)

spíše ano (Počet hlasů: 21)
(5.98 %)

spíše ne (Počet hlasů: 11)
(3.13 %)

neřeším, nestíhám (Počet hlasů: 17)
(4.84 %)

Chci něco změnit (Počet hlasů: 7)
(1.99 %)Celkem hlasovalo: 351
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Wežranowski Lukáš - Šance pro každé | Vydáno dne 30. 09. 2010 | 5146 přečtení | Počet komentářů: 212 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Volby 2022
(19. 09. 2022, 457x)
Anketa nesmí chybět :)
Půjdete volit ?

Ano (703 hl.)
 
Ne (636 hl.)
 
Nevím (1051 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2390

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.