Akce

Pozvánka na Referendum k Národnímu domu v Brušperku

Vážení spoluobčané,

v sobotu 1. listopadu 2014 proběhne na základě úspěšné petiční akce MÍSTNÍ REFERENDUM O ZACHOVÁNÍ PROVOZU RESTAURACE V NÁRODNÍM DOMĚ.Dne 7. května 2014 byl na 57. zasedání Rady města schválen návrh pana starosty na výpověď z pronájmu Restaurace v Národním domě současné provozovatelce, paní Květoslavě Novákové, za účelem zrušení prostoru Restaurace a její následné přestavby pro Mateřský klub Kuřátka (prostor pro maminky s malými dětmi pro jejich volnočasové aktivity). Následně dne 11. června 2014 na mimořádném zasedání Zastupitelstva města byl za hojné účasti veřejnosti, odsouhlasen s rozdílem jednoho hlasu návrh na zrušení Restaurace – pro zachování Restaurace hlasovalo sedm zastupitelů, proti pouze čtyři a jeden se zdržel hlasování. Tři zastupitelé se zasedání nezúčastnili!

Zkusme se nyní zamyslet nad vzniklou situací ze dvou různých pohledů…
1.       Pohled společenský a historický

Národní dům byl v Brušperku vybudován roku 1871. Jeden z jeho hlavních pilířů - hostinec, byl otevřen v roce 1877. Po 2. Světové válce byl hostinec zavřen, načež v letech 1995 - 1996 proběhla nákladná rekonstrukce celého komplexu, která zahrnovala i opravu bývalého hostince a jeho znovuotevření, tentokrát již jako Restaurace.

Mnozí z Vás si jistě pamatují na období let 1998 - 2007, kdy Restauraci provozoval sympatický a ochotný Marko Chadzipanajotidis, za jehož vedení byla Restaurace v Národním domě velmi uznávaným a oblíbeným podnikem našeho města. Pan Marko byl nicméně nucen, v důsledku neúnosného zvyšování nájmu, tyto prostory opustit.

Po jeho odchodu upadla Restaurace i přes pár, bohužel, neúspěšných pokusů jiných provozovatelů na několik let do nečinnosti. Situace se výrazně změnila k lepšímu až s příchodem brušperské spoluobčanky paní Květoslavy Novákové, která v roce 2012 opět uvedla v chod prostory Restaurace a její pojetí hospůdky s drobným občerstvením se ukázal jako funkční a uspokojující současnou poptávku našich občanů. Restaurace takto fungovala až do výpovědi z nájmu koncem září 2014.

Nyní nás napadá otázka:
Myslíte si, že je správné vytrhnout nenávratně z funkčního celku Národního domu jednu z jeho hlavních součástí – Restauraci, a tím narušit celek společenských služeb našim občanům?

S případnou přestavbou Národního domu, který se nachází v městské památkové zóně, a tudíž podléhá vyjádření Národního památkového ústavu, vzniknou městu nemalé finanční náklady. Městský rozpočet přijde o příjem z nájmu, v současnosti navštěvované Restaurace a naopak bude financovat provoz Mateřského klubu Kuřátka.

2.        „Morální nadhled“

Rodina je základ státu, známé motto, které by mělo sloužit jako jedna z morálních hodnot, díky kterým se snažíme držet určitých zásad k zachování společenského blaha a vlídných společenských vztahů, bývá stále častěji zneužíváno jako výmluva, pokud to řekneme naprosto otevřeně, jako zbraň proti sobě samým.

Není škoda, aby byla v tak krátké době zničena památka s téměř stopadesátiletou tradicí, bez snahy nalézt vhodnější alternativu pro umístění mateřského klubu s přihlédnutím k názorům občanů?

 

Na závěr myšlenka světoznámého novináře, esejisty a spisovatele George Orwella “I když má v současnosti spoustu lidí tendenci tzv. strčit hlavu do písku, když přijde řeč na politiku, nikdy se jí nemůžeme zcela vyhnout. Pokud je někdo ve vyhýbání se politice úspěšný a vůbec se jí neúčastní, i tak mu jednou zaklepe na dveře.“

Nečekejte, až se tak stane a přijďte Vy zaklepat na dveře politice. Srdečně Vás tímto zveme k účasti na Místním referendu.
 
        Vaši spoluobčané Marek Nesit a Jakub Adamus

                     

                                   Hlasovací okrsek č. 1 - Městský úřad, K náměstí 22
                       Hlasovací okrsek č. 2 -  Základní škola V. Martínka, Sportovní 584
                                 Hlasovací okrsek č. 3 - Mateřská škola, K náměstí 261


Jste spokojeni se situací v Našem městě?

Ne (Počet hlasů: 164)
(46.72 %)

Ano (Počet hlasů: 106)
(30.20 %)

nevím (Počet hlasů: 25)
(7.12 %)

spíše ano (Počet hlasů: 21)
(5.98 %)

spíše ne (Počet hlasů: 11)
(3.13 %)

neřeším, nestíhám (Počet hlasů: 17)
(4.84 %)

Chci něco změnit (Počet hlasů: 7)
(1.99 %)Celkem hlasovalo: 351
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: neregistrovaný autor | Vydáno dne 27. 10. 2014 | 2147 přečtení | Počet komentářů: 74 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Volby 2022
(19. 09. 2022, 457x)
Anketa nesmí chybět :)
Půjdete volit ?

Ano (703 hl.)
 
Ne (636 hl.)
 
Nevím (1051 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2390

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.