Ze zastupitelstva

Co se do zpravodaje nevešlo aneb poznámky k 2. jednání zastupitelstva

Pan místostarosta v BZ komentuje jednání 2 zastupitelstva, bohužel z jeho popisu zřejmě nedopatřením zcela vymizely 2 návrhy, které jsme předkládali k jednání a hlasování.
Jeden návrh se týkaz zveřejňování podkladů pro jednání. Ano, opět a znovu jsem podával návrh na zveřejňování podkladů, na základě kterých se zastupitelé rozhodují.Považuji to na rozdíl od vládnoucích zastupitelů za důležité a navíc je to přání i našich voličů. Rozhodně bych si nedovolil pronést větu "mé voliče to nezajímá". Slyšeli jsme od místostarosty spousty argumentů proč to nejde, zejména působivé bylo prohlášení, že si dal tu práci a obvolal radnice v okolí a nemůže nám říct co mu na to řekli. Ale bohužel, nezeptal se svých voličů, prý to není třeba. Všechny argumenty byly liché, pouze měly zakrýt neochotu radnice tyto podklady zveřejnit. Proč asi ?
Druhým návrhem byla povinnost nákupu města a městských organizací prostřednictvím veřejného tržiště a povinnost automaticky zveřejňovat veškteré smlouvy s dodavateli. Takovou do nebe volající drzost jsem si dovolil, představte si.
Od 1.1.2011 mají povinost zveřejňovat veškteré smlouvy se státem slováci. Dnešní Hospodářské noviny k tomu píší poměrně pěkný komentář. České ministerstvo vnitra podobný projekt spustí od 15.1.2011. Proč asi ? Protože pouze transparentnost při zadávání zakázek vede jednak k tomu, že zakázky jsou levnější a jednak k tomu, že výsledná cena poté bývá obvykle mnohem nižší, než když je vše tajné.

Ano i naše vláda přišla na to, že když jsou smlouvy tajné, obchody se dohazují na základě politické příslušnosti nebo příbuzenského vztahu. Pouze pokud je vše veřejné - a protože se hospodaří s veřejnými zdroji tak to veřejné být musí - nedochází k zadávání městských zakázek radním nebo zastupitelům, nepreferují se sportovní aktivity na základě minulých vztahů (třeba společná minulost ve sportovním klubu zaručuje poměrně významné příspěvky na činnost klubu z městské kasy i nyní), zakázky se zadávají přesně, tak, aby poté nedocházelo k nárůstu ceny nebo vícepracem, nerozdělují se posty a odměny věrným pašalíkům ale na základě výkonů a podobné.

Dále bylo na jednání zvýšení počtu členů výborů, k tomu to tématu se blíže určitě rozepíše jeho předkladatel, ale ve zkratce - výbory finanční a kontrolní jsou zřizovány ze zákona a slouží jako kontrolní mechanizmy zastupitelů. V minulosti byly 3 členné, což však při nemoci nebo dovolené jednoho nebo více členů znemožňuje činnost výborů. 3 členi zůstanou i nadále, bohužel. Výbory se obsazují přibližně na základě těchto principů :
1) Starosta a koalice je svéprávná, tzv. čistá a nemá co skrývat, obsazení výborů si řeší opozice.
2) Pozice koalice je podle bodu 1, ale je třeba aby výbory fungovaly na 100% - pak se může obsadit na základě shody a podle odbornosti.
3) Koalice příliš "čistě nehraje", pak jsou dvě možnosti - výbory se obsadí podle odbornosti odborníky koalice, nebo si koalice dosadí své věrné pašalíky, to znamená lidi, kteří tomu moc nerozumí, ale hlavně do ničeho nerýpou, nebo lidi, kteří problematice rozumi, ale budou mlčet se zavřeným okem.

V Brušperku nastala poslední možná varianta, navrhovali jsme na pozice předsedů výborů lidi s dostatečnými znalostmi i morálním kreditem. Bohužel, nebyli jsme vybráni, ve výborech jsou zase "starostovi věrní pašalíci". Jako výsměch působily návrhy p. Slováka obsadit místa ve výborech zastupiteli za ODS, bohužel bez předchozího projednání s nimi. Takže ve výsledku jsou v kontrolních orgánech zastupitelů lidé, jejichž firmy se ucházely o výběrové řízení města (a vyhrávalo se), nebo lidé, kteří zároveň pracují v příspěvkových organizacích města (takže si dovedeme jasně představit jak nezávislá bude případná kontrola, když bude nutno zkontrolovat sám sebe).

Dalším bodem byla chystaná studie rekonstrukce náměstí. Proběhla poměrně velká diskuze, která opět ukázala na některé nedostatky ve studii. Ptal jsem se i po osudu minulé studie, bohužel, na mou jasnou otázku, proč se dělá studie nová a kde tedy vznikla chyba, když se zaplatila studie minulá i nová jsem odpověď nedostal. Chyba prý nevznikla nikde. To není pravda. Podle mého názoru u minulé studie p. architekt odvedl práci podle zadání, které dostal. Že výsledek nebyl uspokojivý však přičítám plně tomu, jaké dostal zadání. Ano, myslím, že předchozí zadání bylo odfláknuté a šlendriánské, bez přípravy a bez dostatečné konzultace s občany. Tak jak probíhala diskuze o nové studii a rámci myšlenky - občané, máte na vyjádření dneska tak 2 hodiny a pak máte smůlu, tak zřejmě proběhlo zadání i minule.

Schvaloval se provizorní rozpočet na 1 čtvrtletí 2011. Jaký to paskvil, k nákladové části s názvem knihovna jsem se už vyjadřoval minule. Zajímavou kolonkou v rozpočtu je příspěvek na provoz sportovního zařízení města. V podstatě jde o dotace na provoz sportovního stadionu. Dotace poměrně velkou - jde pouze o dotaci na stadion, nikoliv o příspěvek na provoz sportovního klubu.
A tak dále.
Dále je spousta otázek, proč se schvaloval provizorní rozpočet, když stejný den vláda ČR schválila definitivní rozpočet na rok 2011, tímpádem nic nebrání sestavení rozpočtu města v nejbližší době, klidně i v lednu. Brušperský rozpočet se bude schvalovat koncem března. Nejde náhodou o to, že v březnu již starosta bude vědět, jak dopadla jejich žádost o dotaci na výstavbu bazénu?
Pokud bude dotace chválena, vytáhne se s velkým humbukem rozpočet zahrnující bazén, pokud dotace neprojde, vytáhne se potichu rozpočet, který bazén takticky opomíjí.


Jste spokojeni se situací v Našem městě?

Ne (Počet hlasů: 164)
(46.72 %)

Ano (Počet hlasů: 106)
(30.20 %)

nevím (Počet hlasů: 25)
(7.12 %)

spíše ano (Počet hlasů: 21)
(5.98 %)

spíše ne (Počet hlasů: 11)
(3.13 %)

neřeším, nestíhám (Počet hlasů: 17)
(4.84 %)

Chci něco změnit (Počet hlasů: 7)
(1.99 %)Celkem hlasovalo: 351
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Wežranowski Lukáš - Šance pro každé | Vydáno dne 06. 01. 2011 | 2520 přečtení | Počet komentářů: 66 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Volby 2022
(19. 09. 2022, 457x)
Anketa nesmí chybět :)
Půjdete volit ?

Ano (703 hl.)
 
Ne (636 hl.)
 
Nevím (1051 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2390

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.