Brušperk

Náměstí – naše kulturně historické dědictví.

Není to až tak dávno, mnozí z nás si tu dobu jistě moc dobře pamatují, bylo to období kdy z nádherných klášterů byla kasárna, ze zámečků sklady JZD, z nádherných vil v lepším případě školky - nebo ruiny apod.. Šlo o neskutečné kulturní barbarství.Co si však myslet o množících se názorech současníků, kteří by rádi udělali z brušperského náměstí parkoviště, nejlépe dvou či ještě lépe trojřadé? (viz. např. anketa a názory na webu brusperk.eu). Není to náhodou totéž!?

Náměstí není sice objekt jako takový, je to historický prostor formovaný staletími tak jak šel čas. Je to však srovnatelné kulturně historické dědictví a zároveň i bohatství tak jako zmíněné objekty. Na tomto srovnání snad jednoznačně vyzní zrůdnost podobných úvah.

V této části si dovolím býti, promiňte mi prosím, trochu osobní. Dlouhá léta jsem totiž žil mimo naše město než jsem se tu před nedávnem, ve vší pokoře a úctě ke starousedlíkům, natrvalo vrátil. Pohledy „zvenčí“ mi však umožnily vidět některé místní problémy a způsoby jejich řešení jaksi z odstupu a z nadhledu a některé z nich, bohužel, zdá se mi tak trochu zavánějí,opět promiňte, Kocourkovem.

Tak například.

Zatím co všude kolem se historická centra měst a jejich náměstí zbavují negativních vlivů dopravy a vymísťují ji mimo, je mezi námi dost takových co hájí opačný postup. Argumentují jinou dobou, civilizačním pokrokem a vidí to spíše jako názorový střet generací. Nějak jim uniká, že civilizační pokrok ve světě je m.j. charakterizován snahou o zachování a obnovu historických hodnot, kvality životního prostředí historických jader měst a náměstí především.

Ano, je velmi snadné konstatovat, že je málo parkovacích míst v centru a jediná souvislejší volná plocha – náměstí – se za tímto účelem využití přímo nabízí, tak ho tam udělejme. Kdybychom však připustili tuto možnost a dopustili realizovat tuto alternativu, nezbývá než se ptát, na jak dlouhou dobu to bude stačit (vždyť už často nestačí ani teď)? Co pak až náměstí nebude stačit zcela? Třeba ani druhá řada stání (…a třeba ani ta třetí pod podloubím). Pak se teprve budou hledat možnosti? Není prozřetelnější je hledat už nyní, nechat náměstí náměstím a neskrývat hlavu do písku před neodkladným řešením této situace?

Aby bylo náměstí náměstím tak nemůže být především parkovištěm. Bude-li především parkovištěm, nebude náměstím!

Dovoluji si tvrdit, že problém je především v naší pohodlnosti. Jak jinak si totiž vysvětlit často opakovaný jev kdy jsme svědky toho jak naše již přeplněné náměstí není sto pokrýt odstavení dalších a dalších nově přijíždějících automobilů zatímco za ním jsou parkoviště poloprázdná!!! Nebuďme, prosím, naivní a nemysleme si, že jádra historických měst jsou nafukovací a že v nich bude vždy   dost parkovacích míst pro všechny zájemce, to že to tak není je fakt se kterým se budeme muset srovnat a podle toho jednat.

Další příklad „zvenčí“.

Tato zkušenost nesouvisí s náměstím, ale spíše opět s dopravou. Ve velkých městech a jejich sídlištích bývá pravidlem, že požárnici provádějí kontrolní jízdy ulicemi za účelem ověření jejich průjezdnosti pro případ rychlého zákroku jejich vozidly k požáru. V případě potřeby, ve spolupráci s policií pak zajistí její zprůjezdnění i dokonce odtažením překážejících vozidel. Jen těžko si představuji rychlý a účinný zásah jejich vozidly (např. DENIS a pod.) v auty „obložených“ křivolakých uličkách historického centra našeho města. V této souvislosti si dovoluji znovu, tak jak jsem to činil i v dřívějších příspěvcích, upozornit na naléhavou nutnost řešit problematiku dopravy, především odstavování - parkování vozidel v historickém centru. Vždyť už dnes je problém za běžného provozu, aby se míjela protijedoucí vozidla vedle řady parkujících vozidel např. na frekventované ulici V. Martínka na dolním Zádvoří nebo průjezd kolem kostela na hřbitov a jinde. A co potom o pár let později ?

A na závěr.

Není toho málo co návštěvnici při svých návštěvách našeho města obdivují. Jsou to ale především staré domky, historické budovy, kostel, radnice, kapličky, kříže, boží muka a celková atmosféra historického města s jeho uličkami, včetně kouzelného náměstí s podloubím. Především je to to co dýchá historií a je zachováno v původním stavu i původní funkci, a pak nádherné výhledy do okolí a na Beskydy! Chraňme si to!

 

Dopravní zahlcení a tím i degradace komorního prostoru náměstí na parkoviště jim ale vadí nejvíce!

 
L.P.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
| Autor: neregistrovaný autor | Vydáno dne 16. 04. 2011 | 4220 přečtení | Počet komentářů: 40 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Seznam rubrik
Nejčtenější články
Volby 2022
(19. 09. 2022, 457x)
Anketa nesmí chybět :)
Půjdete volit ?

Ano (703 hl.)
 
Ne (636 hl.)
 
Nevím (1051 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 2390

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.